Mesajul Directorului

Scrisoare de la Domnul Bacovia

prof. Vițalaru Lăcrămioara-Nicoleta

Director, Școala Gimnazială ,,George Bacovia” Bacău

Mă știți un boem, dar vă spun că nimic nu se poate face fără rânduială și ascultare față de părinți și dascăli.

Din voința voastră și prin mila lui Dumnezeu aud numai lucruri bune despre voi și școala voastră.

Tare mi-aș dori să stăm de vorbă! Cu fiecare în parte! Să-mi spuneți despre ora de istorie, dar mai ales despre cea de limba română. Însă ar trebui să aveți răbdare cu mine. Nu prea știu despre…calculatoare. Am zugrăvi puțină poezie și câteva socoteli, puțină artă sau câteva lecții de geografie. În orice ordine vreți voi!

Dar mai bine puneți pana și-mi scrieți!

Cum e școala mea și a voastră!

Cu vechi și nou, cu întrebări și răspunsuri, cu zâmbete și fericire, cu joacă și învățătură, cu succese și păreri de rău. Dar fără mult efort și temeri, fără momente urâte și eșecuri, fără lacrimi și dezamăgiri. Îmi doresc să fiți mereu sinceri și prieteni adevărați, demni și curioși, delicați și milostivi, amabili și iubitori. Dar mai presus de toate să învățați! Mult și cu spor!

Am încredere că mă veți face mândru de numele școlii noastre!

Aștept să-mi povestiți!

Sau îmi trimiteți un e-mail…

Vă rog să primiți gândurile mele cu încrederea că sunteți elevii de 10 ai Școlii ,,George Bacovia”.

Cu mult drag,

Domnul Bacovia